ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

16 lutego 2021 r.

Akademia Fonograficzna rozpoczęła głosowanie, w wyniku którego ogłoszone zostaną nominacje do nagród Fryderyk 2021 w 32 kategoriach

W muzyce rozrywkowej o nominacje ubiega się 321 albumów, 402 teledyski i 355 utworów, w tym 54 jako nowe wykonania dawnych piosenek. Niemal 260 twórców rywalizować będzie w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a 127 producentów – w kategorii Producent Muzyczny Roku. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyć będzie 85 artystów.

W dziesięciu kategoriach muzyki poważnej do nominacji kandyduje 147 albumów, z czego 2/3 stanowią płyty z muzyką polską.

O miano najlepszych pięciu płyt jazzowych ubiegać będzie się 99 albumów. O nominację w kategorii Jazzowy Artysta Roku walczyć będzie 103 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybierze z grona 19 jazzmanów i jazzmanek.

W 2020 roku także wydawcy muzyczni odczuli skutki covidowego kryzysu. W tym roku aż w pięciu kategoriach dokonano mniej niż dziesięciu zgłoszeń płyt, co oznacza, że w tych kategoriach liczba nominacji zostanie zmniejszona do trzech. O nominacje w tych pięciu kategoriach (Album Roku Metal, Album Roku Soul, R’n’B, Gospel, Album Roku Muzyka Chóralna, Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najlepszy Album Polski Za Granicą) ubiegać się będzie od 6 do 9 płyt (w zależności od kategorii).

Akademia Fonograficzna to grono ponad 1 500 artystów wykonawców, twórców, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży muzycznej, przyznające od ponad 25 lat nagrody muzyczne Fryderyk. W wyniku pierwszej tury głosowania wyłonionych zostaje pięć nominacji w każdej kategorii. Po ogłoszeniu nominacji rozpoczyna się druga tura głosowania – po jej zakończeniu poznajemy zwycięzców nagród.


Designed by