ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

7 czerwca 2024 r.

SANKI 2024

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła wyniki szóstej edycji plebiscytu na najciekawszych nowych wykonawców na polskiej scenie – SANKI.

Sanki to plebiscyt „Gazety Wyborczej”, którego patronem jest zmarły w 2017 roku krytyk muzyczny Robert Sankowski. Prezentowane są w nim najciekawsze, zdaniem redakcji oraz współpracujących z nimi ekspertów, nowe twarze polskiej muzyki.

Dotychczas jego laureatami zostali: Rosalie, Hania Rani, Kaśka Sochacka, ta Ukrainka i Artificialice.

Do tegorocznej finałowej dziesiątki zakwalifikowali się: Jeszcze, Kosmonauci, Lotta, Jan Marczewski, Przebiśniegi, Santabarbara, Wiktor Waligóra, Kajetan Wolas, Zieliński i Zuta.

Nagrodę główną przyznaną przez redakcję „Wyborczej” otrzymali Kosmonauci. Grupę tworzy czterech młodych muzyków z Bielska-Białej: Tymon Kosma (wibrafon), Jan Pieniążek (perkusja), Bartłomiej Lucjan (bass) oraz Miłosz Pieczonka (saksofon). Ich debiutancki album Sorry nie tu ukazał się 21 marca 2024 r.

Kosmonauci nadlecieli, by uratować nas od błędnego przekonania, że jazz może być albo niezrozumiałą muzyką dla jajogłowych, albo pościelowo-windziarskim pitoleniem. Doskonale łączą w całość wpadające w ucho melodie, porywającą energię, umiejętności techniczne i wykraczającą poza gatunkowe schematy fantazję – pisała „Wyborcza”, ogłaszając nominację do plebiscytu.

Sami muzycy podkreślają: Młodzi zaczynają słuchać jazzu. Jazz w swoim założeniu jest też bardzo punkowy. Wszystko ze sobą łączy i nie ma tu zasad, można robić wszystko. Jest tu dużo wolności i nie ma barier. To się słuchaczom podoba.
Głosowanie czytelników i czytelniczek „Wyborczej” wygrał elektro popowy duet Jeszcze, czyli Klaudia Zackiewicz i jej brat Patryk. Rodzeństwo pochodzi z Mazur, spod Ełku. Wspólnie tworzą od 2019 r. Klaudia śpiewa i pisze teksty, Patryk zajmuje się warstwą muzyczną.

W ich twórczości słychać inspiracje austriackim duetem HVOB, Rival Consoles czy Télépopmusik: wokale są delikatne i rozmyte, całość dociąża mocny i mroczny beat.
Źródło: wyborcza.pl.


Designed by